#ZOSTAJEWDOMU

Życie w czasach kwarantanny. Przyzwyczajeni to ciągłego biegania według harmonogramu dnia, wydajemy się być zaskoczeni nagłym przymusowym zatrzymaniem. Siłą rzeczy musimy zwolnić, odciąć się od natłoku wrażeń, całej tej życiowej gonitwy, by zwyczajnie usiąść na dupie i pomyśleć. Boli. Bynajmniej mnie. Jestem takim trochę ADHDowcem. Nieustannie w ruchu niczym piłeczka pingpongowa. Nawet pisząc takie teksty jak ten, mam problem z usiedzeniem w miejscu. Mam w sobie ogrom niespożytkowanej należycie energii. A teraz tak na serio. Kwarantanna w dobie Internetu? W pewnym momencie będzie ciężko. Jednak Internet daje nam sporo możliwości. Zarówno w kontakcie, jak i rozwoju oraz skrzykiwaniu się do rewelacyjnych inicjatyw społecznych. Zatem #zostanwdomu i skorzystaj z moich pomysłów co zrobić z wolnym czasem.
P.S. Posiadacze dzieci, mogą nie być usatysfakcjonowani.

Przede wszystkim zacznijcie od domowej integracji. Najbardziej sprawdzonym sposobem są planszówki. Taki chińczyk na przykład. Chociaż, jakby się dłużej zastanowić, z uwagi na „zbijanie”, to może być zbyt emocjonujący początek. A przecież, musicie spędzić ze sobą co najmniej 14 dni. Może zatem na start Twister? Dwie pieczenie na jednym ogniu. Gimnastyka i spora dawka śmiechu. Nie macie? Zróbcie swoją wersję gry. Idźcie za przykładem Ross`a z kultowego serialu Friends i stwórzcie quiz o domownikach. Idealna okazja by powspominać, porozmawiać i dowiedzieć się o sobie czegoś więcej. Możecie w tą zabawę zaangażować przyjaciół  i zrobić telekonferencję. Natomiast jeśli jeszcze nie masz dość komputera, zawsze możesz wskoczyć na stary, dobry Kurnik.

Wiosenne porządki. Znowu posłużę się przykładem serialu Friends. Bądź jak Monica. Wywlecz z szafek wszystko. Dezynfekcja, odkurzanie, zamiatanie i najfajniejsze – organizowanie. Prawdopodobnie będziesz mieć dużo czasu na zabawę na tym polu. Z pomocą posłuży wam blog Pani Swojego Czasu. Być może odnajdziesz  jakieś zagubione skarby albo dziesięć złotych w kieszeni płaszcza. Zrób miejsce na nowe rzeczy, które kupisz za pieniądze oszczędzone na „kawkach na mieście”.  Zorganizuj aukcję lub wyprzedaż online. Możesz skorzystać z dostępnych portali takich jak vinted.pl lub utworzyć wydarzenie na Facebooku i zaprosić swoich znajomych.

Zakładam, że macie takie zapasy, że możecie się bawić w naszą poczciwą Magdalenę Gessler. Ha! Rzucić misternie talerzem we własnych domowych pieleszach, to jest dopiero. Domowe kuchenne rewolucje? Czemu nie. Zróbcie konkurs na najbardziej oryginalną potrawę z makaronu. Niech jeden z domowników przebierze się za Magdę. Dzień wcześniej możecie przygotować burzę loków z makaronu typu świderki. Nie wiem jak to zrobicie, obudźcie swoją kreatywność. Czasu trochę zleci. I wiecie co dalej. Jak nie, dla przypomnienia obejrzyjcie jeden z odcinków Kuchennych Rewolucji. Pamiętajcie! Smaczne, niesmaczne – jemy, nie marnujemy.

Nauczcie się czegoś nowego. Kupiliście jakiś kurs w promo, ale nie mieliście czasu by go otworzyć? Macie masę nieobejrzanych webinarów ? Może to czas na nowy język? Albo nauczenie się czegoś zupełnie nietypowego? Wyzwanie szpagat, język chiński, stanie na głowie, gra na jakimś instrumencie, kurs programowania, nauka szycia, własna książka… Mam wymieniać więcej? Myślę, że każdy z was ma w głowie coś takiego. Potrzebujesz wsparcia i motywacji? Podziel się tym co robisz z innymi na kanałach społecznościowych. Z pewnością znajdziesz kogoś kto chętnie dołączy do twojego wyzwania.

Na pewno masz książki, które czekają na półce albo pod łóżkiem.  Jeśli nie czytasz mój drogi, to jest twoje pięć minut aby zacząć i nie stracić w życiu tej nieziemskiej rozkoszy dla duszy. Nie musisz od razu lecieć z naszą noblistką. Może zacznij od ulubionego komiksu? Zostają ci jeszcze filmy i seriale. Zamiast nowych Netflixowych produkcji z którymi zapewne jesteś na bieżąco, warto sobie przypomnieć lub rzucić okiem na stare produkcje. Serial Friends to dla mnie klasyk klasyków, który bawi mnie po dziś dzień. Ciut szaleństwa? Zróbcie samochodowe kino domowe, samochód z krzeseł, otwarte okna, gwiazdy z orgiami zawieszone na suficie, kanapki, termos, kocyk i jazda. Fajnie? Pewnie, że fajnie.

Brakuje ci ruchu? Nie dajmy się zwariować możesz wyjść pobiegać, jechać rowerem za miasto albo na zwyczajny spacer. Wybierz jednak mało uczęszczane miejsca o wczesnych godzinach rannych, by uniknąć dużych skupisk ludzi. Wolisz zostać w domu? Poszperaj w sieci. Chodakowska, Lewnadowska i wiele innych, mniej popularnych fit trenerek udostępnia plany treningowe. Aktualnie nastąpił rozkwit wszelkich zajęć online, takich jak yoga czy taniec. Bardziej kreatywnie? Tor przeszkód między słoikami i rolkami papieru toaletowego.

Powyższe opcje masz już za sobą? Zatem, nadszedł czas na obudzenie twórczej strony twojej duszy. Przygotuj kartki wielkanocne w stylu Eko wykorzystując wtórnie materiały, które znajdziesz w domu, na przykład skorupki z jajek. Możesz też zrobić wiosenne dekoracje do domu, jakiś las w słoiku, albo łapacz złych snów (coby nie śnić o koronawirusie). Też nie? Odwiedź muzeum online. Wirtualne wystawy udostępniły takie muzea jak: British Museum, Galeria Uffizi we Florencji, Kioto Costume Institute w Kioto, Musse d`Orsay w Paryżu czy National Gallery of Art w Waszyngtonie. Sztuka wpływa na organizm relaksująco i odstresowująco – to udowodnione naukowo.

Zadbaj o innych: partnera, dzieci, przyjaciół.  Żyjemy w cudownych czasach, mimo kwarantanny mamy dostęp do Internetu, więc możemy zrobić telekonferencję z kim chcemy i kiedy chcemy. Trudno wam się zabrać do rozmowy? Skorzystajcie z fantastycznej gry budującej relacje. Jupitajnia Couple, Jupitajnia Friends lub Jupitajnia Seks to gry w których znajdziecie pytania dotyczące wspomnień, poglądów, potrzeb, perspektywy czy wartości. Jupitajnia to nietypowy bodziec do dbania o relację poprzez dialog.

A teraz!
Zamiast biadolić co zrobić z wolnym czasem, powinniśmy okazać wsparcie tym, którzy do pracy chodzić muszą, z przyczyn na które nie mogą mieć wpływu. Jak pomóc? Informacje znajdziesz na przykład na fejsbukowej grupie Widzialna ręka – Wrocław. Sytuacja jest niezwykle trudna, szczególnie pod względem ekonomicznym. Trudno mieć ochotę na zabawę albo myślenie o koronawirusie, gdy od twojej pracy zależy twoje przeżycie. Szczególnie, gdy masz na głowie kredyty, wypłaty pracowników i inne zobowiązania. Na portalu zrzutka.pl znajdziecie inicjatywę, która łączy wsparcie dla służb medycznych oraz branży gastronomicznej #PosiłekDlaLekarza. Wielkie chapeau bas i dzięki dla wszystkich, którzy ryzykują zdrowie swoje i swoich bliskich po to aby zapanować nad tym burdelem, który obecnie mamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *